top of page

O MĚ

Dovolte, abych Vám představil sebe, svoji tvorbu a moje myšlení při fotografování.

Jmenuji se Pavel, pocházím z jižních Čech a od dětství jsem měl velký vztah k přírodě. S rodiči jsme byli často na výletech po celé naší zemi. Když jsem dostal své první horské kolo, ještě asi nikdo netušil, že tento vynález mě ovlivní po celý zbytek života. Od svých 14 let jsem najezdil desetitisíce kilometrů po lesních cestách. Sport je moji velkou vášní.

Střední školu jsem zvolil v oboru strojírenství, kde jsem poprvé vyzkoušel grafické programy. Během studia se začaly objevovat první mobilní telefony s foťákem, na tu dobu věc nevídaná. Bohužel mě kvalita fotek nestačila, tak jsem si pořídil svojí první zrcadlovku. Neměl jsem nejmenší tušení, jak se takový fotoaparát nastavuje. Internet nebyl ještě zdaleka plný diskuzí a video návodů o čemkoliv. Trvalo dlouho, než jsem začal chápat základy, a ještě déle trvalo období, kdy fotky opravdu za něco stály. Často jsem tedy vyrážel na kole s fotoaparátem na zádech fotit krajiny. Focení lidí mě v tu dobu ani nenapadlo. Ke konci roku 2010 mě poprosil kamarád o nafocení svatby, a tím to vlastně celé začalo.

Fotografování se stalo mou velkou vášní, je součástí mého života a mě samotného. Fotím to, co mě dělá radost a tím jsou svatby – jejich focení mě totiž naprosto pohltilo. Nejlépe se cítím na svatbě uprostřed přírody nebo v místě, kde je cítit historie, jako jsou zámky či statky.  

Za dobu, kterou jsem strávil za hledáčkem jsem zjistil, že ty nejhezčí snímky vznikají brzy ráno nebo naopak při západu sluníčka. O svatebním dni se mnou tedy počítejte od ranních příprav až po večerní focení. Nikdy se však nesnažím o vytvoření nejdokonalejší fotografii pro své portfolio, zastávám názor, že focení musí dělat radost oběma stranám, mělo by být přirozené a nenucené. Nejsem zastánce formy klient – fotograf, naopak je pro mě důležitý přátelský přístup. Svatební den je především o nevěstě a ženichovi a mým úkolem je zdokumentovat celý jejich den, zachytit atmosféru dané chvíle a především emoce, o které v takový slavnostní den není nouze. 

Kromě focení a jízdy na kole, rád vyrážím na výlety s mojí manželkou a naším stafordšírským bulteriérem. Z výletů si vždy převezu domů pár snímků, které si doma prohlížím u dobré hudby a kávy. 

Závěrem bych shrnul, že jsem realista, sportovní nadšenec a především fotograf celou svou duší. Co se týče techniky, tak vím, že se můžu vždy spolehnout na Sony, Apple, Adobe Lightroom a Peak design.

Kapitola_3_-_Portréty_(38).jpg
bottom of page